Historia firmy

HISTORIA FIRMY PARKIETY KUCZYŃSKIEGO


Założyciel firmy Parkiety Kuczyńskiego, Czesław Kuczyński był z zawodu mechanikiem precyzyjnym. Przed II wojną światową ukończył szkołę mechaniczną, był nauczycielem zawodu, aż w końcu niedługo przed wybuchem wojny pracował jako mechanik lotniczy w Poznaniu na Ławicy, następnie w Warszawie na Okęciu. Jego wojenne losy były bardzo barwne ale niespecjalnie różniły się od ówczesnego życia Polaków - tuż po wybuchu wojny brał udział w kampanii wrześniowej i przeszedł ze swoim oddziałem na ówczesne wschodnie rubieże Polski, gdzie 17 września 1939 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, trafił do obozu jenieckiego. Po powrocie do Warszawy prowadził razem z bratem firmę budowlaną, handlował, produkował walizki… Po wojnie budował nowe osiedle w Stroniu Śląskim, razem z prof. Tołpą organizował we Wrocławiu Uniwersytet i Politechnikę, prowadził odlewnię metali kolorowych, później tartak, aż w końcu zaczął produkować parkiety.


Zakład produkujący parkiety został założony w 1953 roku. Początki produkcji parkietu wiązały się z wcześniej założonymi przez Czesława Kuczyńskiego i działającymi tartakami, które przerabiały zarówno drewno liściaste, jak i iglaste. Oprócz hal tartacznych w skład zakładu produkcyjnego wchodziły suszarnie, pomieszczenia do produkcji parkietu i składowiska trocin.

 

W latach 50-tych i 60-tych w zakładzie produkowane były deszczułki parkietowe, czyli klasyczne parkiety, jednak Czesław Kuczyński cały czas poszukiwał indywidualnych, unikatowych wzorów dla swoich klientów. W ten sposób powstały wzory w układach z kostkami i pierwsze proste kasetony. Do produkcji były wykorzystywane wszystkie dostępne wówczas gatunki drewna. Parkiety produkowano z dębu, jesionu, wiązu, brzozy, olchy, grabu, czereśni leśnej, a także gatunków drzew owocowych: śliwy, gruszy, jabłoni, orzecha, czereśni.


W 1971 roku zakład produkcyjny został przeniesiony do Szczypiorna, podkaliskiej wsi, a obecnie dzielnicy Kalisza.

W nowym zakładzie również działał niewielki tartak, tylko na własne potrzeby. W zakładzie oprócz parkietów wytwarzano nietypowe boazerie płycinowe oraz drewnianą zabudowę wnętrz.

W 1971 roku powstał Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie i Czesław Kuczyński podjął decyzję, że co miesiąc będzie dokonywał wpłat na rzecz odbudowy Zamku. Te dobrowolne wpłaty były kontynuowane przez następne 10 lat, aż do przywrócenia Zamku Królewskiego do dawnej świetności.


Przy odbudowie Zamku Królewskiego brali udział starzy, przedwojenni mistrzowie rzemiosła. To dzięki ich pracy możemy dzisiaj oglądać odtworzone sztukaterie, malowidła naścienne, stolarkę drzwiową, meble oraz parkiety. Do odtworzenia parkietów w Sali Canaletta przyczynił się również Czesław Kuczyński.

W latach 70-tych XX w. Związek Rzemiosła Polskiego powołał Sekcję Rzemiosła Artystycznego, która zrzeszała rzemieślników-artystów. W tym czasie Ministrem Kultury i Sztuki był prof. Wiktor Zin (znany m.in. z telewizyjnego cyklu „Piórkiem i węglem”) i dzięki jego inicjatywie przyznawano rzemieślnikom-artystom tytuł Mistrza Rzemiosła Artystycznego, na mocy którego dany rzemieślnik formalnie stawał się artystą. Czesław Kuczyński jako pierwszy rzemieślnik otrzymała taki tytuł w 1978 r.

Tytuł Mistrza Rzemiosła Artystycznego przyznany Czesławowi Kuczyńskiemu

Czesław Kuczyński był czynnie zaangażowany w działalność Związku Rzemiosła Polskiego - był wiceprezesem Komisji Rzemiosła Artystycznego przy Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu, wchodził w skład władz Centralnego Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, organizował wystawy rzemiosła artystycznego.


W 1976 roku został wybrany Rzemieślnikiem Roku, a rok później Człowiekiem Roku. Aż do zakończenia czynnej działalności, czyli do 1992 roku Czesław Kuczyński wspierał rzeczowo i finansowo różnego rodzaju organizacje i inicjatywy społeczne działające na rzecz dzieci i młodzieży, m.in. domy dziecka, szkoły, Szpital Centrum Zdrowie Dziecka, Szpital Matki Polki, TPD, ZHP. Jego pomoc i inicjatywy zostały zauważone i Czesław Kuczyński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, uzyskał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, a w 1990 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. To ostatnie odznaczenie było dla niego szczególnie cenne.

Od lat 70-tych XX w., obok klasycznych parkietów w zakładzie zaczęto wytwarzać parkiety taflowe stosując historyczne metody produkcyjne, głównie metodę intarsji. Wiele projektów parkietów, w tym również intarsjowanych bordiur i rozet było autorstwa Czesława Kuczyńskiego.

W 1992 roku Małgorzata Kuczyńska-Cichocka przejęła prowadzenie rodzinnej firmy, która na cześć seniora rodu uzyskała nazwę „Parkiety Kuczyńskiego”.


Właścicielka firmy jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Podyplomowych Studiów Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki w Krakowie, pod kierownictwem prof. Wiktora Zina. Po ukończeniu studiów właścicielka firmy zdobyła kwalifikacje konserwatorskie, na mocy których uzyskała prawo wykonywania prac konserwatorskich w zakresie zabytkowych posadzek drewnianych w obiektach zabytkowych. Od czasu przejęcia firmy Małgorzata Kuczyńska-Cichocka, wraz z moim mężem Zbigniewem Cichockim, kontynuują dzieło założyciela firmy, rozbudowując je i przystosowując do aktualnych potrzeb, technologii i trendów. W prowadzonej manufakturze Parkiety Kuczyńskiego wytwarzane są unikatowe, jednostkowe taflowe posadzki drewniane, bordiury i rozety. W procesie produkcyjnym parkiety taflowe są formowane w kwadraty i szlifowane, a na życzenie klienta – strukturyzowane, postarzane lub wybarwiane. Przyjęty przez nas system realizacji zamówień predysponuje naszą manufakturę do wykonywania indywidualnych i nieszablonowych projektów, ograniczonych jedynie wyobraźnią projektanta lub użytkownika.

Historia firmy

Fragment bordiury naszego autorstwa

Historia firmy

Wykonany przez nas parkiet taflowy w stylu art deco. Parkiet ułożony został na ogrzewaniu podłogowym

Dzięki naszym doświadczeniom, wykształceniu i zainteresowaniom możemy czynnie uczestniczyć w przywracaniu do życia starych, czasami kilkusetletnich posadzek drewnianych. Ta część zawodowa jest najbardziej fascynująca, ponieważ związana jest z życiem i działalnością naszych przodków-rzemieślników, z odkrywaniem ich sekretów i sposobów pracy.

Historia firmy
Historia firmy
Historia firmy
Wykonana przez nas rekonstrukcja parkietu z przełomu XIX i XX w. Po lewej stronie oryginalne tafle parkietowe. Pałac w Kościelcu Kolskim
Historia firmy
Historia firmy
Wykonana przez nas rekonstrukcja intarsjowanej bordiury z początku XX w. Po lewej stronie fragment oryginalnej bordiury. Pałac Heinzla w Łodzi
Wykonana przez nas rekonstrukcja rozety z początku XX w. Po lewej stronie oryginalna rozeta. Pałac Heinzla w Łodzi
Prace konserwatorskie związane z restauracją parkietu taflowego z 1802 r. Po lewej stronie stan parkietu przed konserwacją. Pałac w Gostkowie Starym
Wykonana przez nas rekonstrukcja parkietu taflowego z początku XX w. Po lewej stronie oryginalne tafle parkietowe. Kamienica w Warszawie
Historia firmy
f29-1200
Wykonana przez nas rekonstrukcja parkietu taflowego z początku XX w. Po lewej stronie oryginalne tafle parkietowe. Pałac Poznańskiego w Łodzi
Historia firmy
Historia firmy
Prace konserwatorskie związane z restauracją parkietu taflowego z końca XIX w. Po lewej stronie stan parkietu przed konserwacją. Ambasada polska w Wiedniu
Prace konserwatorskie związane z restauracją parkietu taflowego z końca XIX w. Po lewej stronie stan parkietu przed konserwacją. Pałac w Sannikach

Właścicielka firmy od prawie 20 lat jest rzeczoznawcą z zakresu parkieciarstwa, a od 2004 roku biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Kaliszu i Sądzie Okręgowym w Warszawie z dziedziny parkieciarstwa, podłóg drewnianych i drewnopodobnych, parkietów zabytkowych oraz podkładów podłogowych. Ponadto, idąc za przykładem ojca, bardzo mocno jest zaangażowana w rozwój branży parkieciarskiej biorąc udział w inicjatywach stowarzyszeń i zrzeszeń branżowych. Małgorzata Kuczyńska-Cichocka jest cenionym prelegentem na forum ogólnopolskim prowadzącym szkolenia z zakresu parkieciarstwa, historii parkietów, konserwacji zabytkowych posadzek drewnianych, a także wprowadzaniem wyrobów budowlanych do obrotu. Przez kilka lat była redaktorem naczelnym pisma branżowego „Profesjonalny Parkiet”, a także wielokrotnym przewodniczącym jury i jurorem na mistrzostwach parkieciarzy. Od 2009 roku Małgorzata Kuczyńska-Cichocka pełni rolę Prezesa i v-ce Prezesa Związku Rzeczoznawców z zakresu Parkieciarstwa i Posadzek Drewnianych. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów oraz współautorką poradników i informacji technicznych, do których odwołuje się wielu parkieciarzy w Polsce.